PSEUDOTVŮRCI VELICE PILNĚ PŘIPRAVUJÍ PLNOST NEGATIVNÍHO STAVU
Evropský centrální mozek lidstva
18.10. 2007
Čeští softwaroví inženýři oslňují svět zajímavými programy. I když mají úspěch v cizině, doma se o nich příliš nemluví. V tuzemsku se přitom do výzkumu a vývoje softwaru ročně investují více než 2,2 miliardy korun.
Počítačovým mozkem střední Evropy je Česko. Programy nenápadných tuzemských firem se prodávají do celého světa. Dvěma českým společnostem se nyní podařilo zabodovat v první desítce nejrychleji rostoucích technologických firem střední Evropy. Na osmé příčce žebříčku se umístil Internet Mall - největší český internetový obchodník, který prodává cokoli od praček přes ledničky až po sekačky, afrodisiaka či psí boudy. A první desítku uzavřela Cleverlance Enterprise Solutions, jež se specializuje na technologicky náročné podnikové systémy zejména pro banky.
Umístění těchto firem v soutěži Technology Fast 50, uspořádané auditorskou a poradenskou společností Deloitte, umocňuje páté místo tuzemské společnosti Memos Software v kategorii "Vycházející hvězdy".
ANTIVIRY, HRY, TISKÁRNY... A v čem se Čechům ve světové konkurenci daří? Nejlepší jméno dělají zemi firmy zabývající se počítačovou bezpečností: antivirový program AVG brněnské společnosti Grisoft se stal v posledních dnech nejstahovanější aplikací ze serveru Download.com, který je největším světovým serverem pro legální získávání programů z internetu. AVG se podle renomovaného zpravodajského serveru CNet navíc zařadil do první dvacítky nejčastěji stahovaných programů všech dob. Konkurenční - a také český - antivirový Avast! společnosti Alwil Software - byl na Download.com tento týden na sedmé příčce. Oba programy už jsou nainstalovány téměř na stovce milionů počítačů na celém světě.
Slávu českých inženýrů šíří také výrobci počítačových her. Hry jako Mafia, nebo Hidden & Dangerous z brněnské firmy Illusion Softworks patřily ve své době k nejlepším na světě. Neztratila se ani pražská firma Bohemia Interactive Studio, jejíž počítačovou hru Operace Flashpoint využívá při výcviku americká armáda. Hry pro mobily pod značkou Made in Czech Republic zase šíří firma Nostromo, která k tomu využívá exkluzivní licence na značky Mr. Bean nebo Garfield.
Se světovými výrobci tiskáren spolupracuje firma Y Soft, kterou založil Václav Muchna. Jeho software dokáže přesně účtovat tisky, zabezpečit k nim přístup a zvýšit jejich dostupnost. Spolupracují s ní i světoví obři jako HP či Konica Minolta.
A proč jsme národ dobrých vývojářů? Prezident Sdružení pro informační společnost Jiří Polák to vidí jasně: je to dlouholetá tradice vynikajícího technického vzdělání, pověstná česká kreativita, improvizace a ambice dokázat, že jsme aspoň v něčem lepší než ostatní.
"Českých vývojářů je stále málo na to, aby byli fenoménem světového významu. To ale neznamená, že se u nás nedá dělat světový software pro specifické oblasti," tvrdí Jan Červinka, ředitel a spolumajitel softwarové konzultační společnosti Adastra.
Z INDIE NA SLOVENSKO. Za "chytrými hlavami" do střední Evropy nyní míří i zahraniční firmy, které ještě před nedávnem preferovaly Indii. Ta platila za zemi, kam se korporacím vyplatí přenést IT služby. Indové byli levní, schopní, rychlí a s minimální jazykovou bariérou zejména pro severoamerické společnosti.
To už tak ale doslova neplatí. "Práce indických inženýrů citelně podražila a je tam především v IT centrech obrovská fluktuace, což výrazně zvyšuje náklady," popisuje Hana Součková, marketingová ředitelka pro Evropu společnosti Ness Technologies.
Ness proto v Košicích postavil vývojové centrum se zatím ojedinělým modelem, který zřejmě brzy začne mnoho společností napodobovat. "Náš košický off-shore Manage Labs Model je zaměřený na pomoc středním firmám. Sídlí tam naše vývojové týmy, které kompletně pronajímáme zájemcům. Ti je mohou úkolovat a kontrolovat jako vlastní zaměstnance. Časem je pak mohou od nás odkoupit," vysvětluje Součková.
K dalším výhodám centra patří v porovnání s indickými zkušení odborníci.
"Indové jsou většinou jen skuteční programátoři. Evropští inženýři mají zkušenosti s byznysem, vědí, jak to ve firmách chodí. Proto u nás můžeme vyvíjet kompletní řešení," vyzdvihuje Součková.
A právě takové hi-tech centrum podle informací týdeníku Ekonom možná otevře Ness i v Česku. Nebude však pravděpodobně tak veliké jako to slovenské. Mimo jiné i proto, že v Česku už není dost volných mozků. Tomu by chtěl Ness konkurovat úzkou specializací centra a nabídkou práce z domova.
Pronájmem inženýrů, i když v trochu jiném modelu, se v tuzemsku zabývá Logos. "Pronajali jsme třeba tým specialistů firmě Home Credit na Ukrajinu. Analyzují a testují tam jejich nové informační systémy a školí tamní specialisty. V Německu zase spolupracujeme s telekomunikační společností Kallax. Náš tým pro ni implementuje CRM systém a analyzuje jejich zákaznické procesy," vybírá z mnoha projektů ředitel Logosu Pavel Šťovíček.
S PŘISPĚNÍM STÁTU. Informační technologie se poslední dobou snaží podporovat i stát. Konečně přišel na to, že pouhé montovny, byť postavené za miliardy korun, nemusejí naši ekonomiku držet na věky.
V červenci nabyla účinnosti novela zákona o investičních pobídkách, která je nastavena tak, aby systém pomáhal především provozům s přidanou hodnotou. Větší technologickou náročnost projektů přinese stanovená povinnost proinvestovat 60 procent celkové částky do strojů, namísto dosavadních 40 procent. "Montovny by tak měly postupně vystřídat technologicky náročnější investice," vysvětluje tiskový mluvčí Ministerstva průmyslu a obchodu Tomáš Bartovský. Během příštího roku dojde k vyhodnocení dopadů novely. Následně pak ministerstvo zváží, jakým způsobem lze změnit investiční pobídky, aby reagovaly na snižující se daňovou zátěž vyplývající z reformy veřejných financí a na změny v české ekonomice. "V tuto chvíli ale na stole žádné další plány na úpravu systému investičních pobídek nejsou," uzavírá Bartovský.
RADAN DOLEJŠ
IT v Česku
- Počet aktivních firem: 13 523 v roce 2005, 450 pod zahraniční kontrolou
- Zaměstnanců: 280 tisíc
- Průměrná hrubá mzda: 37 tisíc korun
- Tržby: přes 72 miliard korun
- Investice do výzkumu a vývoje: 2,2 miliardy korun v roce 2006
Zdroj: Český statistický úřad
Nejrychleji rostoucí technologické firmy ve střední Evropě
7000 stran textů a 5000 obrázků o Vesmírných lidech Sil Světla najdete zde: