OČISTNÉ PROCESY SÍLÍ - PLANETA ZEMĚ SE OČIŠŤUJE OD HRUBOVIBRAČNÍCH ENERGIÍ
Klimatologové se shodli: oteplování zavinil člověk
Emise vyvolané lidskou činností způsobují oteplování.
1.2.2007
Podle klimatologů oteplování Země způsobila s minimálně devadesátiprocentní pravděpodobností činnost člověka. Plyne to ze závěrečné zprávy Mezinárodního panelu pro změny klimatu (IPCC), která byla v Paříži zveřejněna v pátek. Vědci v ní varovali před klimatickými změnami i jejich důsledky.
PAŘÍŽ - "Je velmi pravděpodobné, že zvýšení průměrných teplot počínaje polovinou 20. století je ve své většině důsledkem koncentrace skleníkových plynů související s činností člověka," uvádí se v poslední verzi návrhu. Velmi pravděpodobné znamená podle vědců nejméně devadesátiprocentní pravděpodobnost.
Postoj klimatologů je mnohem radikálnější, než byl v roce 2001. V předchozí zprávě IPCC z roku 2001 figuroval pouze termín "pravděpodobné", který pro IPCC znamená prokázané nejméně ze 66 procent. Vliv na nárůst průměrné teploty má od roku 1750 lidská činnost, zejména industrializace.
Klimatologové také ve zprávě zveřejnili další prognózy oteplování i to, jaké bude mít důsledky ve 21. století. Teplota se do konce století pravděpodobně zvýší o 1,8 až 4 stupně Celsia, přičemž je možné zvýšení v rozmezí mezi 1,1 až 6,4 stupně.
Hladina moře se zvýší o 28 až 43 centimetry, což je méně, než předpokládal šest let starý odhad. V druhé půlce století však zmizí arktické ledovce, častější budou vlny horka a zvýší se počet silných tropických bouří.
Teplota roste rychleji
Český zástupce na panelu, klimatolog Jan Pretel řekl, že zpřesněné odhady jsou mnohem horší než původní. Zatímco zpráva z roku 2001 uváděla, že za předešlých 100 let (1901-2000) se teplota na Zemi zvýšila o 0,6 stupně, podle nynější zprávy v letech 1906-2005 už zvýšení dosáhlo 0,74 stupně.
Zvyšování teploty se má zrychlovat. Za celé 21. století by průměrná teplota na Zemi mohla vzrůst o 1,7 až 6,3 stupně. Předchozí odhady byly o 0,3 až 0,5 stupně nižší
Upřesněné poznatky naopak vedly ke snížení odhadu zvyšování hladiny oceánů. Ta by se během století měla zvednout o 19 až 58 centimetrů.
Český vědec vyzývá politiky k reakci, Klaus se prý mýlí
"Doufám, že politici vezmou zprávu v potaz a víc se zamyslí nad vlivem člověka na změnu klimatu," řekl Jan Pretel. V zájmu zamezení dalšímu nepříznivému vývoji by podle něj bylo zapotřebí soustředit se nejen na snižování emisí skleníkových plynů, ale i na celkově šetrnější chování k přírodě tak, aby se jí pomohlo vyrovnávat se s projevy změn klimatu vlastními prostředky. Obává se, "abychom nesklouzli výhradně na stránku emisí skleníkových plynů". Upozorňuje také, že obnovitelné zdroje nemohou pokrýt spotřebu energie, proto by se měla otevřít diskuse o jaderné energetice.
Český vědec zcela odmítl teze prezidenta Václava Klause, které popírají nebo přinejmenším silně zpochybňují údaje o vlivu člověka na vývoj klimatu. "Tyto teze se ve světě objevovaly před patnácti, dvaceti lety, ale dnes jde o skutečně velmi ojedinělé názory," řekl.
7000 stran textů a 5000 obrázků o Vesmírných lidech Sil Světla najdete zde: